vineri, 30 august 2013

Novák a cucerit un nou titlu de campion mondial!

Campionul paralimpic Carol-Eduard Novák a câștigat proba de contratimp la CM de Paraciclism. La competiția desfășurată în Canada, Eduard s-a impus cu un avans de 5 secunde și 59 de sutimi în fața rivalului său de naționalitate cehă, Jiri Jezek.

Proba de 25,9 km a fost ultima cursă a zilei, rutierul echipei Tusnad Cycling Team fiind penultimul care a pornit pe traseu. 16 sportivi au participat la proba categoriei C4 unde printre favoriți s-au numărat Novák, Jezek, Alcaide și Bouska. La capătul unei bătălii strânse pentru medalia de aur, cei trei sportivi de pe podium au fost separați de doar zece secunde.

Podiumul concursului: 1. Carol-Eduard Novak ROU 36:22.51, 2. Jiri Jezek CZE +5.59  3. Diego German Duenas Gomez +9.90 COL

La categoria C2, Attila Oláh s-a clasat pe locul 20, la aproape 4 minute în spatele lui Aaron Keith (USA), noul campion mondial.

Cei doi sportivi din lotul României vor lua startul și la cursele de fond care vor avea loc duminică.